Strona główna Blog » Sprawdź, czy masz predyspozycje do tego, aby zostać dobrym trenerem personalnym

Sprawdź, czy masz predyspozycje do tego, aby zostać dobrym trenerem personalnym

Data dodania: 11-03-2019

Praca trenera personalnego wymaga samodyscypliny i zaangażowania, jest jednocześnie stanowiskiem dającym bardzo dużą satysfakcję – pozwala na wielowymiarowy rozwój. By być pewnym, że to zawód dla Ciebie, warto abyś najpierw przeanalizował swoje predyspozycje osobowościowe, ocenił obecny stan zaawansowania w treningu oraz to, czy dobrze się czujesz w pracy z innymi ludźmi. Zaczynamy!

Nie jesteś tu przypadkiem, prawda? Przynajmniej raz pojawiła się w Twojej głowie myśl: a może zacząć zajmować się tym tak… na serio? Trenujesz świadomie, dobrze czujesz się na siłowni, dawno zagoiły się pierwsze odciski od sprzętu. Z tego artykułu dowiesz się, jakich cech oczekuje się od trenerów personalnych przed przystąpieniem do pierwszego kursu, co pomaga im w rozwoju i czym kierują się na co dzień. Rozpoznajesz je u siebie? Dobrze, że do nas trafiłeś!

Kalokagatia - czyli piękno...

Od osób mniej doświadczonych w zakresie aktywności fizycznej możemy usłyszeć, że obecny wzrost zainteresowania wyglądem i sprawnością naszego ciała to tylko przemijająca moda, wykreowana w Polsce przez kilka znanych nazwisk. To błąd początkującego! Sprawność fizyczną ceni się od tysiącleci, a jej wzmacnianie przynosi korzyści nie tylko jednostkom – jest walorem w każdym społeczeństwie. Człowiek od niepamiętnych czasów usprawniał swoje ciało – pierwotnie przeżywali najsilniejsi, reagujący natychmiastowo, najszybsi. Co zobaczymy zastanawiając się chwilę nad antycznymi rzeźbami przedstawiającymi wzorowe muskulatury? To, że po dziś dzień starożytne kanony piękna pozostały niezmienne, a sama sprawność jest nam niezbędna w życiu codziennym i zawodowym.

I dobro.

Jednak siła i piękno ciała to nie wszystko. Już w starożytnych Atenach dostrzegano jak ważny jest harmonijny rozwój – dążenie do doskonałości ciała i ducha. Dlaczego o tym mówimy? Ponieważ dobrego trenera personalnego poznasz po… ateńskich korzeniach jego: po dążeniu do sprawności i piękna, a jednocześnie – do mądrości i dobroci. Już od pierwszego dnia pracy w tym zawodzie przestaniesz pracować wyłącznie na swoje rezultaty – od teraz tak samo ważny jak własny progres będzie dla Ciebie progres klienta i to, ile będziesz w stanie dać mu z siebie. A jeśli zdecydujesz się na obranie tej drogi – przygotuj się na nieustanną naukę i zdobywanie nowej wiedzy, która w rozwoju Twoim oraz Twoich podopiecznych będzie kluczowa.

Jak Ty to robisz?

Wróćmy jednak do współczesności i przyjrzyjmy się temu, jak Ty to robisz. Jeśli w Twoim otoczeniu pojawiają się osoby, dla których już jesteś autorytetem – to zdecydowanie dobry sygnał! Osoby mające predyspozycje do bycia trenerem personalnym wyróżniają się wśród innych – wyraźnie zwracają uwagę na to, co jedzą, piją, jak długo śpią, ile trenują, jak trenują. Ich praca to pasja i szereg dobrych, wypracowanych nawyków. Samokontrola budzi szacunek, a osiągnięty poziom – podziw. Dla swojego przyszłego podopiecznego także będziesz wzorem. To przywilej, ale i odpowiedzialność. Masz w sobie gotowość na to, by wszystko, co w Tobie wartościowego, we właściwy sposób przekazywać innym? Zwracasz uwagę na to, jak ćwiczą osoby w Twoim otoczeniu? Bywa, że sformułowania jak proste plecy, biodra wyżej, pełny wyprost same cisną Ci się na usta? Rozmowa o zagadnieniach z branży sportów siłowych nie sprawia Ci trudności – równie chętnie, jak uczysz się od lepszych, podpowiadasz mniej doświadczonym od siebie? Jesteś w odpowiednim miejscu, a więcej o komunikacji z ćwiczącym dowiesz się w trakcie kursu.

Masz swoją historię sportową? Świetnie!

Sportowców wyróżnia nie tylko wspomniana sylwetka, sprawność czy torba wypełniona pudełkami z jedzeniem. Doświadczenie w sporcie amatorskim czy zawodowym uczy i pozwala zdobyć wymierne kompetencje. W Twojej pracy kluczowe będzie utrzymanie klienta w motywacji do ćwiczeń w dłuższym okresie czasu. Dla czynnie trenujących bądź posiadających przeszłość sportową jest oczywiste, że osiąganie nawet najmniejszych wyników jest procesem. Potem przychodzi następny proces. Po nim kolejny. Wytrwałość i podnoszenie się po porażkach są niezbędne by stawać się coraz lepszym. Jeśli doświadczyłeś tego na własnej skórze – naturalne przyjdzie Ci motywowanie swoich klientów. Pokora i chęć ciągłego doskonalenia się to atrybuty wyjątkowo pożądane na trenerskiej drodze. Kariera sportowa jest doskonałym wstęp do pracy w roli trenerki lub trenera personalnego. W biznesie zauważa się, że kompetencje nabyte na ścieżce treningu sportowego: wspomniana wytrwałość, systematyczność czy umiejętność radzenia sobie z porażką są kluczowe dla przedsiębiorców. Sportowcy mają tym samym duże szanse jako właściciele firm. Jest wysoce prawdopodobne, że pierwszym krokiem we własnym biznesie będzie dla Ciebie rozpoczęcie pracy jako trener personalny. Przy obecnych trendach nie trzeba dodatkowo tłumaczyć jakie możliwości (również finansowe) daje branża sport & fitness.

Pokaż mi swój kalendarz - powiem Ci, jakim trenerem będziesz

Planowanie należy do podstawowych umiejętności trenera personalnego. Cykl: diagnoza – planowanie – realizacja – modyfikacja jest fundamentem uczenia się, także motorycznego. Czy wiesz, że nasze ciało uczy się w dokładnie ten sam sposób, co nasz mózg? Oznacza to, że trenujący, by osiągnąć zamierzone rezultaty, potrzebują trafnej oceny ich obecnego stanu, dobrze zaplanowanej ścieżki treningu, systematycznej powtarzalności niezbędnej do osiągnięcia nawyków ruchowych. Na koniec – informacji zwrotnej i rozmowy na temat tego, co obecnie możecie poprawić. Spontaniczne organizowanie jednostek treningowych, ćwiczenia wymyślane na bieżąco czy nie dostosowywanie treningu do potrzeb ćwiczącego wystawiają fatalne świadectwo nie tylko trenerowi czy trenerce – sprawiają, że podopieczni zmieniają kluby.

Planowanie ma też inny wymiar, odnoszący się do umiejętności prowadzenia całej grupy podopiecznych. Organizacja czasu pracy i umiejętność zarządzania sobą mają bezpośrednie przełożenie na wyniki – sportowe i finansowe. Utrzymujący się na rynku fitness popyt na trenerów osobistych otwiera szerokie możliwości współpracy, zarówno z klubami, studiami, siłowniami jak i pojedynczymi klientami. W tej sytuacji każda Twoja godzina jest cenna. Zdarzy się na pewno, że ktoś odwoła zaplanowany trening, ktoś inny poprosi o dodatkowy, kolejna osoba zechce porozmawiać o wynikach łapiąc Cię między spotkaniami. Twoim zadaniem będzie odpowiednie zaopiekowanie się wszystkimi ćwiczącymi. Wszystkimi w grupie, każdym z osobna. Ogromne znaczenie będzie miał także Twój rozwój, czas na trening własny, regenerację, doszkalanie się, życie prywatne. Punktualność, sprawna organizacja, czerpanie z pewnej dozy niezależności korzyści i satysfakcji zdecydowanie pomogą. Jeśli nie przeraża Cię samodzielność – bez obaw – do rozwijania zdolności planistycznych będzie niezliczenie wiele okazji.

Pasja, energia, ruch

Naprawdę nietrudno rozpoznać osobę kochającą ćwiczyć. Jest jak nieco większe dziecko – żywe złoto, ciągle w ruchu. Zasadniczo nie potrzebuje siłowni – każda poprzeczna przeszkoda staje się dla niej lub dla niego drążkiem, podczas spotkania rodzinnego robi przysiady z siostrzeńcem na barkach, w trakcie spaceru podbiega na wzniesieniach. Bardzo prawdopodobne, że ciężko znosi pracę biurową. Ta spontaniczność ruchowa, aktywność, pasja składają się na magnetyzm trenera czy trenerki. Jeśli kochasz to, co robisz – dzielisz się tym w sposób wyjątkowy i sprawiasz, że ludzie zostają z Tobą, zapalają się i płoną sportowym żarem. Jak wspomnieliśmy – będziesz dla nich wzorem, przykładem, autorytetem. Elementarna będzie dbałość o zdrowie, świetna prezencja, ale także lifestyle związany z ciągłymi wyzwaniami stawianymi samemu czy samej sobie. Ciągła praca nad poprawą własnych wyników to nieodzowna część życia profesjonalnego trenera. Wraz ze stale pogłębianą wiedzą stanowi podstawę warsztatu i wizerunku.

Praca trenera personalnego wymaga samodyscypliny i zaangażowania, jest jednocześnie stanowiskiem dającym bardzo dużą satysfakcję – pozwala na wielowymiarowy rozwój. By być odpowiednio przygotowanym do pełnienia tej roli warto:

  1. Przeanalizować swoje predyspozycje osobowościowe:
  • czy jesteś otwarty na harmonijny, wieloletni rozwój i naukę
  • czy czerpiesz satysfakcję z rozwijania swoich zainteresowań
  • czy masz podstawowe umiejętności organizacyjne, zarządzania sobą
  • czy jesteś gotowy podjąć pracę “na własny rachunek”
  1. Ocenić obecny stan zaawansowania w treningu:
  • czy ćwiczenie sprawia Ci nieustanną radość
  • czy obecnie lub w przeszłości byłeś związany z treningiem
  • czy wciąż lubisz osiągać swoje cele w zakresie poprawy wyników siłowych, sylwetkowych, wytrzymałościowych?
  1. Sprawdzić, jak dobrze czujesz się w pracy z ludźmi:
  • w swoim towarzystwie jesteś znany z wiedzy i umiejętności w zakresie sportu
  • praca na rzecz osiągnięć innych jest dla Ciebie równie ważna, co praca dla siebie
  • chętnie uczysz się od bardziej doświadczonych
  • instynktownie reagujesz, by pomóc innemu ćwiczącemu
  • chętnie dzielisz się swoimi doświadczeniami pamiętając, że mają służyć innym

Masz przeczucie, że bycie trenerem personalnym to droga dla Ciebie? Jesteś w odpowiednim miejscu! Sprawdź ofertę kursów GOOD MOOV. i zapisz się na szkolenie przeznaczone dla zainteresowanych najwyższymi standardami. Masz wątpliwości? Skontaktuj się z nami, by skonsultować możliwość współpracy.

Martyna Gazicka
asystentka działu szkoleń

email: info@goodmoov.pl
telefon: +48 798 073 246

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog

Wszystkie prawa zastrzeżone - www.goodmoov.pl