Strona główna Blog » Sprawdź, czy masz predyspozycje do tego, aby zostać dobrym instruktorem fitness

Sprawdź, czy masz predyspozycje do tego, aby zostać dobrym instruktorem fitness

Data dodania: 20-02-2019

Wybór kursu instruktora zajęć fitness to zawsze ruch w dobrą stronę. Aktywność jest dla Ciebie przyjemnością, od dłuższego czasu czujesz się dobrze na salach zajęć grupowych i masz dobry kontakt z ludźmi? Koniecznie przemyśl rozpoczęcie nowej pracy i zamień się miejscami ze swoim prowadzącym! Dla osób chętnie się rozwijających to skok w ocean możliwości. Warto skorzystać, by to, co teraz jest pasją, zmieniło się wkrótce w źródło dochodu i możliwość samorealizacji. Jeśli czujesz, że zawód instruktora fitness to coś dla Ciebie, ale nadal wahasz się, czy podjąć stosowne kroki w tę stronę – mamy nadzieję, że tym artykułem rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości.

Instruktor zajęć fitness to zawód o rosnącej popularności, mogący przynieść niemałe korzyści finansowe. To praca dająca satysfakcję, kontakty branżowe, pozwalająca na robienie tego, co się kocha. O ile się kocha. Zobacz, jakich kandydatów szukają najlepsze kluby fitness w Polsce i zbuduj swoją karierę na profesjonalnych, mocnych podstawach.

Jaki powinien być instruktor fitness?

Nie istnieje coś takiego jak niećwiczący instruktor. Czasy “trenerów z brzuszkiem” dawno minęły. Osoby, które będą trenowały pod Twoją opieką muszą być pewne, że jesteś dla nich wzorem. Jeśli Twoja pasja jest Twoją pracą przyciągniesz pod swoje skrzydła osoby chcące prowadzić taki sam tryb życia (nawet, jeśli dopiero zaczynają przygodę z fitnessem). By postawić pierwsze kroki w świecie instruktorów wskazane jest posiadanie przynajmniej rocznego stażu w treningu własnym. Jeżeli więc od minimum roku sam lub sama uczestniczysz systematycznie w sportowych zajęciach grupowych – to pierwszy znak, by zacząć interesować się rozwojem w tej dziedzinie.

Dlaczego połączenie pasji i postawy prozdrowotnej jest tak ważne? Cóż, być może nie będziesz jeszcze prowadzić treningów na ogólnopolskich konwencjach, za to Twoja praca na sali będzie miała niebagatelny wpływ na wszystkich Twoich podopiecznych. Prowadzenie zdrowego stylu życia to podstawa, by zdobyć zaufanie klientów. Sytuacja, w której trenerzy widocznie zaniedbują swoje ciało – a za rogiem klubu widać ich na “dymku” – jest niedopuszczalna. Jeśli jednak dbałość o zdrowie jest Ci bliska, wiesz, co jesz i jaki wpływ na Twoją sprawność ma systematyczna aktywność – możesz być wartościowym przykładem. Warto wtedy, przy połączeniu ze wspomnianym stażem w ćwiczeniach, przemyśleć tę ścieżkę kariery (pamiętając nawet, że obecnie może stanowić tylko część Twojej pracy zawodowej).

Kluczowy w codziennej aktywności zawodowej będzie Twój stosunek do ludzi. Łatwość w komunikowaniu się, nawiązywaniu nowych znajomości, pogoda ducha, uśmiech i dystans – oto cechy dobrego instruktora lub instruktorki fitness. Tego, jakie komunikaty dawać grupie podczas zajęć, nauczysz się podczas kursu instruktorskiego. Natomiast skrajni introwertycy mogą mieć spory problem z poczuciem satysfakcji z takiej pracy.

Zastanawiasz się pewnie, dlaczego to takie ważne? W procesie uczenia się, także w procesie uczenia się umiejętności ruchowych, kluczowy jest sygnał, jaki łączy aktywność z jej efektem (prawo Thorndike’a). Pozytywna postawa wobec ćwiczących, dobre nastawienie i wzmacniające komunikaty sprawią, że podopieczni chętniej wrócą na zajęcia i podążą ścieżką sportu, za Tobą. Osobom, które kochają to, co robią, pozytywne wzmacnianie innych przychodzi wręcz naturalnie.

Spełniasz powyższe warunki? Przejdźmy do szczegółów

Posiadanie wykształcenia na kierunkach związanych ze sportem będzie Ci pomocne. Nie jest jednak ani warunkiem koniecznym, ani wystarczającym przygotowaniem. Nie bez przyczyny kilkukrotnie wspominamy o pasji. To ona sprawia, że pojawiasz się systematycznie na sali i dajesz z siebie maksymalnie dużo. Pasja jest podstawą zaangażowania i pozwala na poczucie szczęścia. W branży sportowych zajęć grupowych czekają Cię niesamowite przygody i naprawdę dużo radości. Tym więcej, im staranniej będziesz dbać o swój rozwój. W swoim klubie spotkasz doświadczonych kolegów i koleżanki. Wysoce prawdopodobne, że osoba odpowiedzialna za Twoją wypłatę jest sportowym świrem. Zachowanie dobrych relacji w miejscu pracy to pierwszy, najważniejszy krok na Twojej ścieżce kariery. Rozpoczęcie pracy w klubie to doskonały moment na to, by korzystać z możliwości uczenia się. Na pewno pojawi się możliwość uczestnictwa w zajęciach proponowanych przez innych trenerów. Poznaj metody i formy nauczania, zwróć uwagę na to jak inni utrzymują relacje z grupą, poznaj ofertę klubu, codziennie staraj się wiedzieć o branży fitness więcej. Dla klubowiczów jesteś wzorem, autorytetem. Pokora i niegasnąca ciekawość pozwolą Ci na uczenie się w ekspresowym tempie od coraz lepszych specjalistów z branży. Skoro nie trenujesz od wczoraj wiesz, jak ważna jest wytrwałość. Osoby zawodowo pracujące w sporcie to cierpliwi, wytrzymali zajawkowicze. Zwykle są pogodni i z otwartością podchodzą do innych, jednocześnie chętnie podejmując się nowych wyzwań.

Wszystko, co jest Ci potrzebne przed pierwszym dniem

Masz tremę? To dobrze! Wiesz skąd się bierze? Osiągniesz sukces. Zarówno Ty, jak i każda osoba, która po raz pierwszy podejmuje się nowego zadania, otrzymuje od swojego organizmu solidną dawkę kortyzolu, pomagającego się lepiej zmotywować. Zapewne poczujesz ekscytację lub strach. Wygrasz z tym, bo doświadczenie porażek nie jest Ci obce. W grupie uczestników Twoich zajęć może natomiast znaleźć się osoba nieśmiała, wycofana, ktoś, kto przyszedł tu po raz pierwszy, zupełnie nie wie po co, dlaczego i co ma tu robić. Od Ciebie zależy czy zostanie. To właśnie Ty masz szanse sprawić, że wprowadzi do swojego życia zdrowe nawyki, zbuduje lepsze zdrowie i życie. Podstawowe umiejętności komunikacji, minimalna choćby wiedza psychologiczna, zainteresowanie zachowaniami ludzkimi, pedagogiką (jest nawet taka dziedzina: pedagogika sportu!) są narzędziami chroniącym Cię przed konfliktami i nieprzyjemnościami. Wysoka inteligencja emocjonalna, empatia, wyrozumiałość sprawią, że nawiążesz doskonałe kontakty ze swoimi podopiecznymi. Praca staje się przyjemnością, kiedy widzisz jak inni rozwijają się pod Twoimi skrzydłami. Słyszysz o sobie, że jesteś duszą towarzystwa, masz wielu znajomych i lubisz ludzi? To cechy łączące Cię z najlepszymi instruktorami fitness w Polsce i na świecie.

Nic wielkiego nie wydarzy się, jeśli tego magicznego, pierwszego dnia głos Ci zadrży. Nie można Ci jednak spanikować i się poddać. Ty naprzeciwko grupy – to wyzwanie. Jak trudne by nie było – są przecież tacy, którym porywanie tłumów nie sprawia najmniejszej trudności. Jeśli dotąd wystąpienia publiczne nie były dla Ciebie problemem i dobrze czułeś lub czułaś się stojąc przed grupą – Twój pierwszy i kolejne dni pracy będą czystą przyjemnością.

I jeszcze jedno, choć ćwicząc w grupie od dłuższego czasu, wiesz o tym na pewno. Minimalne poczucie rytmu będzie niezbędne. Nie musisz umieć tańczyć foxtrota i jazzu, natomiast wypadanie z rytmu sparaliżuje zajęcia. Czujesz to? Rewelacyjnie! Wszystko doszlifujesz podczas kursu i w dalszej praktyce własnej.

Podsumowując - sprawdź, jakie predyspozycje są Ci potrzebne, by zacząć:

 • chodzisz na zajęcia fitness od dłuższego czasu (co najmniej rok)
 • lubisz aktywność, sprawia Ci przyjemność, czujesz, że robisz coś dobrego dla siebie
 • masz łatwość w nawiązywaniu relacji z ludźmi
 • uprawiasz zdrowy styl życia, trzymasz się swoich zdrowych nawyków
 • nie przerażają Cię wyzwania
 • dobrze się czujesz w muzyce (nie musisz jeszcze jej doskonale “słyszeć”, ale masz jako takie poczucie rytmu)
 • lubisz wyzwania, cenisz sobie rozwój własny
 • posiadasz choćby minimalne zdolności psychologiczne, pedagogiczne
 • masz w sobie ogromną pasję do aktywności oraz pracy z ludźmi
 • kreatywność, cierpliwość, pracowitość i pokora to cechy, które nie są Ci obce
 • dobrze się czujesz występując przed grupą lub jesteś na tyle otwarty/a, żeby się tego nauczyć

Wybór kursu instruktora zajęć fitness to zawsze ruch w dobrą stronę. Aktywność jest dla Ciebie przyjemnością, od dłuższego czasu czujesz się dobrze na salach zajęć grupowych i masz dobry kontakt z ludźmi? Koniecznie przemyśl rozpoczęcie pracy, zamień się miejscami ze swoim prowadzącym. Dla osób chętnie się rozwijających to skok w ocean możliwości. Warto skorzystać by to, co teraz jest pasją, zmieniło się łatwo w źródło dochodu i możliwość nawiązywania nowych znajomości.

Szkolenie Instruktor Fitness Basic – to pierwszy krok dla każdego, kto chce rozpocząć karierę instruktora zajęć grupowych!

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog

Wszystkie prawa zastrzeżone - www.goodmoov.pl