Strona główna Blog » Naturalność ruchów w innowacyjnej formie: choreografia funkcjonalna

Naturalność ruchów w innowacyjnej formie: choreografia funkcjonalna

Data dodania: 18-09-2019

Powrót do przeszłości – powrotem do naturalności. Naturalne kosmetyki, no make up, zdrowe, proste jedzenie, minimalizm w prawie każdej dziedzinie życia. To trendy, które od pewnego czasu dominują we współczesnym świecie, wiele czerpiąc z przeszłości. Naturalność i prostota pojawiły się również w świecie fitnessu w postaci form treningowych bazujących na naturalnych dla człowieka ruchach: między innymi w treningach z nurtu choreografii funkcjonalnej. Połączenie dobrze znanej i lubianej, powtarzającej się sekwencji ruchów w rytm skocznej muzyki oraz ćwiczeń funkcjonalnych opartych na pracy z ciężarem własnego ciała to coś, co od pewnego czasu zachwyca bywalców klubów fitness. Odnajdując w tym nurcie same korzyści i zgodność z naszym postrzeganiem fitnessu, postanowiliśmy mocno rozwijać w Polsce ten rodzaj treningu i umożliwić instruktorom kilkustopniową edukację. Dzięki niej każdy może poznać ćwiczenia i zasady, które w naturalny sposób, bez wyszukanych sprzętów, przyczyniają się do poprawy kondycji, siły, mobilności, elastyczności, stabilności i ogólnego zdrowia fizycznego naszych ciał. W myśl zasady im mniej, tym więcej – zapraszamy do świata choreografii funkcjonalnej i zdobycia tytułu Instruktor Fitness Functional, który pozwoli Wam realizować treningowe cele: wspólnej zabawy oraz czynienia Was i Waszych podopiecznych silniejszymi i przede wszystkim – sprawniejszymi.

Lubimy to, co dobre

Kilkanaście osób na sali, te same sekwencje ruchów, taneczna muzyka, pozytywne emocje malujące uśmiech na twarzy, pot i endorfiny krążące wokół zmęczonych, ale zadowolonych ciał.
Scena z dyskoteki? Nie, to zajęcia choreograficzne w klubie fitness. Zajęcia, które od dłuższego czasu wracają do łask. Jak wiadomo, historia lubi zataczać koło i wracać do tego, co dobre i sprawdzone. Podobnie jak z muzyką: najbardziej lubimy te piosenki, które już znamy, tak w fitnessie – zajęcia choreograficzne sprawdzają się zawsze i to od nich zaczął się boom na wylewanie potu w klubach.

Zajęcia w formie choreografii wracają do łask

Jak zauważa Marta Gorąca – instruktorka fitness, trener personalny i szkoleniowiec GOOD MOOV. – takie zajęcia dają przede wszystkim mnóstwo radości, zabawy i satysfakcji. Wszyscy uczestnicy opanowują jakąś sekwencję kroków i równo ją powtarzają, a postępy czynione z zajęć na zajęcia są ogromnie motywujące.

Ci, którzy uczęszczali kiedyś na takie zajęcia wiedzą, że ciało w ciągłym ruchu, przy dynamicznej muzyce, spala mnóstwo kalorii, a godzina spędzona na sali mija jak z bicza strzelił. Zajęcia fitness oparte na choreografii zostały w ostatnim czasie wyparte z klubów przez zdobywające coraz większą popularność wszelkiego rodzaju treningi wzmacniające, crossfitness, crossfit itp. Przy tych nowinkach można było się nieźle zmęczyć, zadaniowo wykonując poszczególne ćwiczenia. Wpisany w nie element rywalizacji mocno motywuje, jednak podczas tych treningów każdy sobie rzepkę, a raczej mięśnie, skrobie. Niektórym zaczęło brakować elementu wspólnego – celu, tempa i swego rodzaju spektaklu, którym zarządza reżyser – instruktor. 

Master Trener Marta Gorąca podczas Międzynarodowej Konwencji Fitness EU4YA by tiguar | Poznań 2019

Ale to już było

Refren śpiewany przez Marylę Rodowicz, w opisywanym poniżej przypadku, nie skończy się drugim wersem i nie zaśpiewamy – i nie wróci więcej.
Choreografia powolutku, czekając na swój czas, znowu otworzyła dla siebie drzwi klubów fitness, by tam spotkać się z treningiem funkcjonalnym. I tak oto, z pasji do wspólnych, wzmacniających ćwiczeń, opanowywania sekwencji kroków i powtarzania ich oraz do treningu opartego na zajęciach wykorzystujących ciężar własnego ciała – powstał nowy trend, który nazywamy choreografią funkcjonalną.

Marta Gorąca, zafascynowana choreografią, połączyła ją z treningiem funkcjonalnym i stworzyła programy szkoleniowe dla zajęć grupowych Functional Floor, Functional Step oraz Functional Balance.

Jak tłumaczy –  ich ogromną zaletą jest zestawienie ćwiczeń będących odzwierciedleniem ludzkich możliwości i pierwotnych ruchów. Warto zaznaczyć, że podczas ich wykonywania stawy, mięsnie i ścięgna nie są niczym obciążone, przez co organizm nie ma możliwości na wysokie przeciążenia i niepotrzebne ryzyko kontuzji. Mięśnie podczas pracy nie są izolowane, a stawy narażone na trwałe uszkodzenia. Taki trening, bazujący na naturalnych wzorcach ruchowych, jest zgodny z mechaniką kręgosłupa i wszystkich naszych stawów, przywraca mobilność, kształtuje najpierw prawidłowy ruch, a kształtowanie mięśni jest efektem ubocznym. Zdrowym efektem ubocznym. To wszystko okraszone choreografią tworzy nowy trend w świecie fitnessu, z którymi warto się zaprzyjaźnić.

Functional Floor

Functional Floor – czyli pierwszy moduł programu szkoleniowego Instruktor Fitness Functional – to forma treningu z obciążeniem własnego ciała, w którym bardzo ważnym elementem jest przywracanie ćwiczącym odpowiednich zakresów ruchów, niezbędnych do dokładnego i poprawnego wykonania ćwiczeń w treningach w formie choreografii funkcjonalnej.
Zajęcia Functional Floor opierają się na pięciu grupach ćwiczeń i ruchów, które kształtują cechy i umiejętności uczestników takie jak: mobilizacja, aktywizacja, stabilność, balans, koordynacja, dynamika, siła, moc.

Jak wiemy, aby poprawnie wykonać jakieś ćwiczenie, potrzebna jest mobilność,  której zakres zwiększamy wtedy, gdy regularnie i często powtarzamy określone ruchy. Nie bez kozery mówi się, że trening czyni mistrza, w tym wypadku mistrza mobilizacji, któremu większa mobilność umożliwia znacznie więcej. Kolejnym punktem wtajemniczenia są aktywizacje. Podczas tych ćwiczeń, jak w filmach Hitchcoka, musimy budować odpowiednie napięcie, gdyż bez niego nie będziemy w stanie utrzymać się w odpowiedniej pozycji. Większość ruchów wykonywanych jest w pozycjach przytrzymywanych, w podporach przodem, bokiem, co idealnie umożliwia pracę nad poprawnym ustawieniem bioder, głowy, kręgosłupa. 

Od aktywizacji przechodzimy do ćwiczeń wymagających dużej stabilności, w których wykorzystywane są głównie cztery punkty podparcia na stabilnym podłożu.  Ćwiczenia te wykonujemy liniowo, zmieniając poziomy wysokości, jednak dalej utrzymując pozycje niskie.

Kolejna grupa ćwiczeń opiera się na dodawaniu elementów balansu i koordynacji. Tu  możemy sobie pozwolić na częściową zabawę z grawitacją, zmniejszając ilość punktów podparcia na podłożu. W momencie opanowania wszystkich pozycji opartych na ćwiczeniach opisywanych powyżej – dodajemy powera! Dzięki elementom dynamicznym i szybkościowym możemy przenieść nasz trening na wyższy poziom intensywności.

Functional Step

W drugim rodzaju treningu z gałęzi zajęć w formie choreografii funkcjonalnej, nazwanym Functional Step, pracujemy z ciężarem własnego ciała i – jak sama nazwa wskazuje – ze stepem. Ten prosty przyrząd, znany od dawna na salach fitness, będzie pomocny przy wielu ćwiczeniach, które nie są możliwe do wykonania w zajęciach Functional Floor. Ten rodzaj treningu będzie wyzwaniem zarówno dla instruktora, dla którego wykorzystanie stepu to więcej możliwości skalowania ćwiczeń, jak i dla uczestników, którzy ciągle będą otrzymywali nowe bodźce podczas treningu.

Functional Step, podobnie jak Functional Floor, wymagają przynajmniej dwóch miesięcy regularności w treningach, by ciało zrozumiało ruch, na dobre opanowało go pod względem technicznym i znalazło się strefie komfortu. Po tym okresie możemy być pewni, że dzięki pracy ze stepem i masą własnego ciała, zwiększy się gibkość, siła i ogólna sprawność uczestników zajęć. Poza tym energiczne treningi pozytywnie wpłyną na układ sercowo–naczyniowy, zwinność, koordynację i zmysł równowagi. Ćwiczenia ze stepem inspirowane są, podobnie jak w zajęciach Functional Floor, kalisteniką, która często stanowi element miedzy innymi treningów wojskowych. Odpowiednia muzyka i tworzenie flow z sekwencji ćwiczeń sprawia, te programy treningowe są dla trenujących fantastyczną, atrakcyjną formą zabawy. Podczas lekcji Functional wykorzystujemy fundamentalne wzorce ruchowe, znane nam od dzieciństwa. Znowu możemy raczkować, turlać się, chodzić na czworakach – jednym słowem wracamy podczas treningu do korzeni i beztroskich chwil.

Functional Balance

Dla tych, którzy wolą mniej dynamiczne zajęcia, bardziej skupiające się na oddechu i przepływie energii, został stworzony program Functional Balance. Functional Balance to ćwiczenia wykorzystujące naprzemienną pracę antagonistycznych mięśni z naciskiem na otwarcie zginaczy w naszym ciele. W formie choreografii wzmacniamy mięśnie głębokie, poprawiamy mobilność, zakres ruchów i sprawność ciała. Podczas tych zajęć będziemy się wyciszać i mentalnie przeżywać każdy ruch. Tutaj bardziej skupiamy się na płynności ruchów, oddechu i powięziach. Trening ten budowany jest w oparciu o taśmy anatomiczne, co pozwala ćwiczącym zdrowiej i sprawniej funkcjonować w codziennym życiu. Skupianie się na oddechu odstresowuje i pozwala nabrać dystansu do otaczającego nas, często bardzo zestresowanego świata. Z kolei praca z powięzią, którą systematycznie rozciągamy i ściągamy, pomaga wykorzystywać energię mięśni i zwiększać ich elastyczność. Dzięki tej formie treningu zmniejszamy napięcie określonych mięśni, stawów, kości i z każdym dobrym, funkcjonalnym ruchem oraz głębokim oddechem, wpływamy na utrzymanie naszego organizmu w zdrowiu.

Zalety choreografii funkcjonalnej

Zarówno Functional Floor, Functional Step, jak i Functional Balance, opierają się na ruchach wielopłaszczyznowych, co pozytywnie wpływa na świadomość kinestetyczną ćwiczących. Celem zajęć jest zaangażowanie całego ciała do ruchu i jego stabilizacji, a nie izolacji. Od dawna wiadomo, że zaangażowanie trzech płaszczyzn w ruchu uważane jest za najbardziej progresywną formę w treningach fitness, z czego czerpie program Instruktor Fitness Functional. Uczestnicy tych zajęć biorą z niego całymi garściami: lepszą kondycję, progresję, rozwijają w sobie umiejętność koordynacji nerwowo-mięśniowej, zaczynają czuć własne ciało, które staje się bardziej mobilne, wytrzymałe, silne, stabilne i elastyczne. Instruktor ma wachlarz kombinacji, by stale urozmaicać i dostosowywać go tak, by osiągnąć z grupą zamierzony cel. Poprzez prowadzenie zajęć w formie choreografii, przy odpowiedniej muzyce, stają się one bardzo atrakcyjne dla trenujących, a regularnie ćwiczący stają się bardziej atrakcyjni dla siebie i innych.

Bierzcie, idźcie i trenujcie

To, co dobre, skuteczne i atrakcyjne, powinno mieć szansę, by pokazać się światu i dotrzeć do jak największej ilości osób, dlatego w GOOD MOOV. wychodzimy naprzeciw tym nowym trendom i wprowadzamy szkolenia, dzięki którym Instruktorzy mogą rozwijać się obszarze choreografii funkcjonalnej. Poznają metodykę nauczania, progresje i bibliotekę ćwiczeń, nauczą się sekwencji i budowania lekcji, poznają trening powięzi i wykonają obszerną pracę własną na szkoleniach Functional Floor, Functional Step i Functional Balance. Po ukończeniu tych trzech bloków i zdobyciu dyplomu Instruktor Fitness Functional, instruktorzy zainteresowani tą formą fitnessu mogą iść dalej w świat, by prowadzić zajęcia oparte na treningu funkcjonalnym ubranym w choreografię, by dawać ludziom nową, dobrą energię i radość ze stawania się lepszą wersją siebie – w rytm muzyki, która podyktuje tempo holistycznego rozwoju uczestników na zajęciach Functional Floor, Step & Balance.

Masz więcej pytań odnośnie naszych szkoleń?
Skontaktuj się z nami!

Izabella Laskowska
specjalista ds. szkoleń
e-mail: i.laskowska@ekspertfitness.com
GSM +48 600 498 387

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog

Wszystkie prawa zastrzeżone - www.goodmoov.pl